Logo
Go Right
جست و جو
پروژه ها طراحی و نظارت ژئوتکنیک آزمایش جوش و بتن پیمانکاری
Go left
پیوستن
خانه . آزمایش جوش و بتن . آزمایش‌ مخرب بتن
تعداد رای کافی برای امتیازبندی دریافت نشده
آزمایش مخرب بتن
بی نشان
واپسین دگرگونی: آدینه، 17 امرداد، 1399
آزمایش مخرب بتن
شرح و توضیحات

در آزمایش مخرب بتن، پس از انجام آزمایش، بتن از بین می رود و دیگر قابل استفاده نیست. در واقع این آزمون در جهت تعیین خواص مکانیکی بتن مانند مقاومت تسلیم، مقاومت فشاری، مقاومت کششی، شکل پذیری و سختی شکست انجام می شود. آزمایش مخرب بتن کم هزینه تر از بتن غیرمخرب است. اما تاثیر آن بر سازه بسیار مهم است. در واقع لازم است این آزمایش را به کسانی بسپارید که تخصص انجام آن را دارند. در ادامه به توضیح و تشریح هر کدام از این آزموها به صورت جداگانه می پردازیم.

 

آزمون مقاومت فشاری

 

در این آزمون نیاز به سه یا دو نمونه (بسته به شرایط کار) مکعبی یا استوانه ای است. به کل معمول دو نمونه کافی است اما نمونه اضافه در صورتی مورد استفاده قرار میگیرد که نمونه های اصلی در حین آزمایش دچار مشکل شوند. در صورتی که نمونه های اصلی راضی کننده نباشد، در طی مدت 60 روز نمونه اضافه مورد آزمایش قرار میگیرد. شاید این سوال پیش بیاید که چرا این نمونه اضافه بعد از 60 روز مورد آزمایش قرار می گیرد؟ دلیل در نظر گرفتن این مدت زمان، این است که امکان دارد مقاومت گیری اولیه نمونه کم باشد و بعد از 60 روز نمونه به مقاومت موردنظر برسد. امکان رخ داد این مسئله درباره سیمان های پوزولانی به شدت بالاست. بنابراین گرفتن نمونه اضافه در این آزمایش موضوع مهمی است.

شرح و توضیحات

آزمایش بیرون کشیدگی Pull Out

 

آزمایش بیرون کشیدگی، اندازه گیری نیروی موردنیاز برای بیرون کشیدن یک دیسک فولادی دایره ای از داخل بتن است. در واقع این آزمایش شامل یک میله فولادی است که به دیسک متصل است. این دیسک در عمق 2.5 سانتی متری سطح بتن قرار دارد. آزمایش به این صورت است که میله از دیسک و بتن خارج می شود . یک پیچ فولادی به جای آنها قرار می گیرد. در مرحله بعدی یک جک هیدرولیکی را روی سطح بتن قرار می دهند. این جک دارای مهره ای است که به پیچ فولادی متصل می شود و نیروی کششی را به بتن اعمال می کند. این نیرو به طور میانگین 10-60 کیلونیوتن است. تجربه نشان داده که نیروی بیرون کشیدگی با مقاومت فشاری بتن رابطه خطی دارد. در واقع این رابطه، از نسبت آب به سیمان، نوع سیمان و شرایطی که سیمان به عمل آمده؛ مستقل است.

شرح و توضیحات
آزمایش خمش برای محاسبه مقاومت کششی بتن
 
در آزمایش خمش، مقاومت خمشی بتن اندازه گیری می شود. در واقع در این روش با استفاده از یک تیر ساده تحت بارگذاری، مقاومت کششی بتن به دست می آید. در این آزمایش بعد از اینکه نمونه در دستگاه قرار گرفت، 2 تا 6 درصد بار نهایی محاسبه شده به نمونه وارد می شود. سپس بار کم کم افزایش پیدا می کند تا نمونه به مرز گسیختگی برسد و در نهایت گسیخته شود. اندازه مقاومت کششی بتن با اندازه گیری تنش کششی به دست می آید.
شرح و توضیحات

تیم سورن در آزمایشگاه های تخصصی خود می تواند تست مخرب بتن و غیرمخرب را انجام دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با هلدینگ سورن تماس بگیرید. 

آرا کاربران: 0
بازدید: 1219
رای: 0
آرا صاحب‌نظران: 0
بازدید: 0
رای: 0
نشانی: پاسداران، نگارستان پنجم، پلاک ۱۵
کد پستی: ۱۶۶۴۷۱۵۷۱۱
تلفن: ۳-۰۲۱۲۲۸۸۳۰۴۱
ایمیل: Sourenteam@gmail.com
شبکه‌های اجتماعی

Culture
ایران
پروانۀ بهره‌برداری ویژۀ هلدینگ سورن است. برخاسته از ( وی‌آی‌تی ۰.۹.۷ )
پارسی