Logo
Go Right
جست و جو
پروژه ها طراحی و نظارت ژئوتکنیک آزمایش جوش و بتن پیمانکاری
Go left
پیوستن
خانه . آزمایش جوش و بتن . التراسونیک بتن
تعداد رای کافی برای امتیازبندی دریافت نشده
آزمایش التراسونیک
پر بازدید
واپسین دگرگونی: آدینه، 17 امرداد، 1399
آزمایش التراسونیک
شرح و توضیحات

آزمایش التراسونیک چیست؟

آزمایش التراسونیک از نوع آزمون های غیرمخرب است. این آزمون به طور کلی برای سنجش میزان مقاومت و همگن بودن بتن انجام می شود. در این آزمایش می توان کیفیت دانه بندی بتن را اندازه گیری کرد و در صورت وجود ترک در بتن، عمق آن را اندازه گرفت.

 

هدف از این آزمایش چیست؟

هدف از این آزمایش همانطور که گفته شد، در درجه اول ارزیابی کیفیت مقاومت بتن و پیدا کردن منحنی دانه بندی است. یکی دیگر از چیزهایی که با این آزمایش میتوان اندازه گیری کرد، ناپیوستگی هایی است که ممکن است در بتن وجود داشته باشد. هر ناپیوستگی مانند ترک، لایه لایه شدن بتن و موارد مشابه در آزمایش التراسونیک به دست می آید.

شرح و توضیحات

آزمایش التراسونیک چگونه انجام می شود؟

در این آزمایش پالس هایی توسط دستگاه التراسونیک با فرکانس حدودی 50 هرتز به داخل بتن فرستاده می شود. در سمت دیگر بتن مورد آزمایش گیرنده وجود دارد که پالس ها را دریافت می کند. مدت زمانی که می گذرد تا این پالس ها از فرستنده به گیرنده برسند، ویژگی های بتن مانند چگالی و ویژگی های الاستیک ماده را تعیین می کند. هر چه سرعت رسیدن پالس ها به گیرنده بیشتر باشد، مدول الاستیسیته ی بتن، چگالی و مقاومت آن بیشتر خواهد بود. البته سرعت رد شدن این پالس ها از داخل بتن به عواملی مانند رطوبت بتن، ابعاد نمونه و مسلح بودن یا نبودن بتن نیز بستگی دارد. لازم است بدانیم که برای اندازه گیری دقیق این مقدار تا کنون هیچ فرمولی به دست نیامده است. به طور کلی عوامل تاثیرگذار بر سرعت پالس بتن را می توان اینگونه دسته بندی کرد:

  • طول و شکل مسیر نمونه آزمایشی
  • ابعاد نمونه
  • بررسی وجود داشتن یا نداشتن فولاد تقویت شونده
  • رطوبت و دما
     
شرح و توضیحات

این تست چه اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد؟

با کمک این تست می توانید نواقص و عیب های بتن را پیدا کنید. زمانی که پالس ارسالی در بتن به فضای خالی میرسد، انرژی اش کاهش پیدا میکند و با انرژی کمتر به حرکت ادامه می دهد. بنابراین پالس در بتنی که تخلخل دارد، نسبت به بتن سالم، زمان بیشتری برای طی کردن مسیر نیاز دارد. از دیگر اطلاعات مهمی که تست التراسونیک بر روی بتن در اختیار شما قرار می دهد، عمق ترک خوردگی های بتن است. این عمق با مقایسه بتن مشابه نسبت به بتن معیوب صورت می گیرد. باید توجه کنید که این اندازه گیری در صورتی صحیح است که ترک خوردگی از آب پر نشده باشد و فقط هوا در آن وجود داشته باشد.این تست نسبت به نوع مخرب، بسیار تست ارزشمند و دقیقی است. چرا که می توان ویژگی های داخلی بتن را بدون آسیب رساندن به آن اندازه گرفت. فراموش نکنید که این تست حتما باید توسط متخصصین باتجربه انجام شود. چرا که در صورت وجود خطا نتیجه غیرقابل اتکا خواهد شد.
آرا کاربران: 0
بازدید: 1273
رای: 0
آرا صاحب‌نظران: 0
بازدید: 0
رای: 0
نشانی: پاسداران، نگارستان پنجم، پلاک ۱۵
کد پستی: ۱۶۶۴۷۱۵۷۱۱
تلفن: ۳-۰۲۱۲۲۸۸۳۰۴۱
ایمیل: Sourenteam@gmail.com
شبکه‌های اجتماعی

Culture
ایران
پروانۀ بهره‌برداری ویژۀ هلدینگ سورن است. برخاسته از ( وی‌آی‌تی ۰.۹.۷ )
پارسی