Logo
Go Right
جست و جو
پروژه ها طراحی و نظارت ژئوتکنیک آزمایش جوش و بتن پیمانکاری
Go left
پیوستن
خانه
تعداد رای کافی برای امتیازبندی دریافت نشده
بازرسي مايع نافذ PT
بی نشان
واپسین دگرگونی: آدینه، 17 امرداد، 1399
بازرسي مايع نافذ PT
شرح و توضیحات

بازرسی مایع نافذ PT یکی از روش های بازرسی جوش است. از این روش برای پیدا کردن عیب های سطحی جوش استفاده می شود. روش بازرسی مایع نافذ PT  به این صورت است که با استفاده از جاذبه مویینگی و نفوذ یک مایع رنگی یا فلورسنت به داخل ناپیوستگی های سطحی جوش؛ میزان عیب آن مشخص میشود. بازرسی مایع نافذ PT یکی از روش های تست غیر مخرب جوش است که برای تمامی قطعات آهنی و غیر آهنی کاربرد دارد. این روش از قدیمی ترین روش هاست که برای تشخیص ترک ها، شکاف ها و تا خوردگی در قطعات با اندازه و شکل های مختلف استفاده می شد. از این روش تنها عیب های سطحی قابل تشخیص است نه تنها مشکلات عمقی.

مراحل بازرسی مایع نافذ PT

در مرحله اول باید سطح مورد آزمایش را به طور کامل تمیز کرد به گونه‌ای که هیچ گونه گرد و غبار، زنگ‌زدگی یا آلودگی سطحی که مانع نفوذ مایع به داخل شکاف‌ها شود وجود نداشته باشد. گاه ممکن است آلودگی های روی سطح جوش به گونه‌ای باشد که اثر مایع نافذ را از بین ببرد. باید حتماً پیش از انجام عملیات از تمیز بودن سطح مطمئن شویم. برای تمیز کردن قطعه مورد آزمایش روش های مختلفی وجود دارد از شستشوی مکانیکی یا شیمیایی گرفته تا برش زنی، شن پاشی، تمیز کاری سایشی و یا استفاده از محلول های قلیایی برای از بین بردن روغن چربی و کربن ها.

ریختن مایع نافذ بر روی قطعه مورد آزمایش

در این مرحله، قطعه مورد آزمایش به مایع  PTآغشته می شود. مایع نافذ ممکن است قابل دیدن باشد و یا مانند فلورسنت نیاز به محیط تاریک و نور ماورای بنفش داشته باشد. اگر قطعه مورد آزمایش کوچک باشد می‌توان آن را در ظرفی، به مایع نافذ آغشته کرد؛ به طوری که مطمئن شویم تمامی سطوح قطعه به مایع نافذ آغشته شده است. اگر قطعه مورد آزمایش بزرگ باشد می توان با یک قلم مو یا پیستوله و اسپرم آن را با مایع نافذ بپوشانید. در  واقع نفوذ مایع نافذ بستگی به ماهیت و اندازه عیب های جوش دارد و معمولاً بین ۲۰ ثانیه تا ۳۰ دقیقه تغییر می‌کند. در واقع کمتر از ۵ دقیقه مایع نافذ PT به شکاف های بزرگ جوش نفوذ می کند، اما اگر شکاف ریز باشد حداقل ۲۰ دقیقه زمان لازم است.

پاک کردن مایع نافذ اضافی از روی سطح مورد آزمایش

بعد از اینکه مایع نافذ به داخل ناپیوستگی ها به اندازه کافی نفوذ کرد، لازم است اضافات را از روی سطح جمع آوری کنیم. برای این کار می توان مایع نافذ را شست. بسته به نوع مایع نافذ نوع شستشو متفاوت است. ممکن است در مواردی نیاز به حلال های خاص باشد. باید دقت کنید که شستشو به اندازه باشد تا آزمایش مشکلی پیدا نکند. چرا که اگر مایع نافذ بیش از اندازه از روی شکاف ها برداشته شود، آزمایش اشتباه خواهد شد. بعد از شستشو باید با یک دستمال خشک سطح را خشک کرد.

استفاده از اسپری ظاهر کننده مایع افذ PT

در مرحله بعد برای نشان دادن عیب های جوش لازم است که از ماده ظاهر کننده استفاده کرد. در واقع کل سطح آزمایش با لایه ای نازک که معمولا پودر نرم گل سفید است، پوشانده می شود. پودر نافذ در پودر سفید رنگ حل می شود و جذب ماده ظهور می شود. این اتفاق موجب می شود که عیب ها در مقیاس بزرگ تر و با بزرگ نمایی مشخص شوند. در صورت استفاده از مایع فلورسنت نیازی به استفاده از اسپری نیست. تنها نور ماورا بنفش می تواند رنگ فلورسنت و در واقع عیب های جوش را نشان دهد.

 

بعد از اینکه شکاف ها نمایان شد، با توجه به شدت و عمق شکاف ها دستورات لازم توسط مهندسین و متخصصین داده خواهد شد. گاه ممکن است روش های تست غیرمخرب جوش جواب درستی به کارفرما ندهد. در این صورت از روش مایع نافذ PT استفاده می شود تا بازرسی جوش به نتیجه ای کامل برسد.

 

آرا کاربران: 0
بازدید: 426
رای: 0
آرا صاحب‌نظران: 0
بازدید: 0
رای: 0
نشانی: پاسداران، نگارستان پنجم، پلاک ۱۵
کد پستی: ۱۶۶۴۷۱۵۷۱۱
تلفن: ۳-۰۲۱۲۲۸۸۳۰۴۱
ایمیل: Sourenteam@gmail.com
شبکه‌های اجتماعی

Culture
ایران
پروانۀ بهره‌برداری ویژۀ هلدینگ سورن است. برخاسته از ( وی‌آی‌تی ۰.۹.۷ )
پارسی